Alışveriş çılgınlığı kabusunuz olmasın!

Categories: Aile Hukuku

“Eşinden habersiz pahalı markaların ürünlerine maaşının çok çok üstünde aylık harcama yapan kadın borçları nedeniyle evliliğinin bitmesine neden olmuştur.”

Yeni yıla girmemize sayılı günler kaldı. Yeni umutlar, yeni başlangıçlar, belki de bitişler. Yeni yıl sürprizlerle dolu.

Yeni yıla yaklaştığımız günlerde alışveriş merkezlerini gezmek apayrı bir keyif. Her yer ışıl ışıl. Mağazalar indirim etiketleri, promosyonlarla süslenmiş, davetkar tavırlarla müşterilerini bekliyor. Büyüye kapılmamak elde değil. Hepimizi bir alışveriş çılgınlığı sarmış durumda.

Alışveriş  tutkusu, “ihtiyaç var, alınması gerekli”  gibi gerekçeleri olsa da bazı ailelerin kabusudur. Hatta evliliklerin  bitmesine dahi neden olmaktadır.

Eşinden habersiz pahalı markaların ürünlerine maaşının çok çok üstünde aylık harcama yapan kadın borçları nedeniyle evliliğinin bitmesine neden olmuştur. Alışveriş ve marka tutkusuna  engel olamamakta ekonomik gücü olmamasına rağmen bir çantaya binlerce lira vermekten çekinmemektedir. Eşine ise kullandığı eşyaların, çantanın taklit olduğunu,  ucuza aldığını söylemektedir. Sonunda  borçları içinden çıkılamaz hal almıştır. İcra takibi sonunda borcu ödemediği için ev eşyaları üzerine   haciz işlemi uygulanmasına   neden olmuştur. Kocası borçların varlığını iş işten geçtikten ve haciz işlemi gerçekleştikten sonra öğrenmiştir. Kadın fuzuli harcamalarla sorumsuz davranmış, eşinden borçları gizleyerek, ev eşyalarına haciz işlemi uygulanmasına neden olmuş kısaca evlilik birliğine yakışmayan tavırlar sergilemiştir. Koca tarafından açılan boşanma davasında kadın kusurlu bulunmuş, boşanmak zorunda kalmıştır.

Alış verişin kabusa döndüğü diğer bir örnekte; çapkınlık yapan koca, sevgilisine  pahalı hediyeler almaktadır. Ziynet eşyaları çoğunluktadır. Aldatan koca, ödemeleri kredi kartından yapmakta  hatta taksit yapan kartları tercih etmektedir. Yaptığı alışverişin ileride karşına çıkacağını düşünmeyen koca bu rahat tavırları sürdürürken Kredi kartı ödeme dökümü karısının eline tesadüfen geçmiştir. İpucu  yakalayan eşin yaptığı kısa bir araştırma sonrası kocanın ihaneti ortaya çıkmış aldatılan kadın, eşine karşı boşanma davasının yanında maddi ve manevi tazminat davası da açarak evliliğini sona erdirmiştir.

Bilinçsizce yapılan alışverişlerin yarattığı ekonomik sıkıntı aile huzurunun başlıca düşmanıdır.Ekonomik nedenler boşanma sebepleri arasında önemli yer tutmaktadır. Tabii ki tüm ekonomik sıkıntıları alışverişlere bağlamak mümkün değildir ama alışverişlerin yarattığı  gerginlikte  az değildir. Bu nedenle atalarımızın dediği gibi “Ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız “gerekmektedir… Ölçüsünü iyi ayarladığımız zaman alışveriş ayrı bir keyiftir. Ne olursa olsun   özel günlerde sevdiklerimizi ve kendimizi ufak hediyelerle sevindirmenin hiçbir zararı olmayacağı gibi eşler üzerinde olumlu etkisi tartışılmaz gerçeklerdendir.

Yeni yılın mutlu sağlıklı, huzur dolu ,sürprizli günler getirmesi dileğiyle yeni yılınız kutlu olsun.

Leave Comments